06/2023

Hrozí vám a vaší firmě na TikToku nebezpečí? V Česku ho možná zruší

Je celý povyk kolem nebezpečí na TikToku oprávněný? A zruší ho i v Česku? Ať už jste firma nebo běžný uživatel, toto byste určitě měli vědět. Podívali jsme se na celou otázku očima marketingových specialistů, kteří ho sami (nejen) pracovně používají, ale zároveň musí chránit zájmy klientů. Poradíme vám, jak se chránit.

Kdo vlastní TikTok a proč je kolem něj takový povyk?

TikTok vlastní čínská firma ByteDance, za kterou stojí dnes už miliardář Čang I-ming. Podle odhadů Forbes vlastní majetek v hodnotě 16,2 miliardy dolarů, což z něj dělá devátého nejbohatšího člověka v Číně.

Firmu ByteDance založil v roce 2012 a TikTok představil jen o čtyři roky později. Ten se prakticky okamžitě stal senzací a v roce 2023 už ho měsíčně navštíví více než miliarda lidí

K výraznějšímu nárůstu aplikaci pomohla akvizice úspěšné americké platformy Musical.ly. A odtud se taky začaly šířit pochybnosti o bezpečí na TikToku. The New York Times uvedly, že federální vláda iniciovala prošetření této akvizice. Obávají se, aby se Čína díky podobným velkým akvizicím nedostala k citlivým datům, která by pak mohla zneužít k nejrůznějším účelům.

Zajímavost: V Číně se TikTok jmenuje Douyin. TikTok je pouze mezinárodní verze aplikace.

Jaké nebezpečí vám na TikToku hrozí?

Tím hlavním kamenem úrazu je ochrana osobních údajů. Varování před užíváním TikToku vydal i náš Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Problémem je fakt, že TikTok se jako čínská firma musí řídit zákonem o bezpečnosti státního tajemství, a to znamená taky shromažďovat a poskytovat údaje o uživatelích čínské vládě.

Určit přesně, jaké údaje o vás firma ByteDance může zjistit, ale není snadné. A tady se skrývá to skutečné nebezpečí TikToku. 

Aplikace od vás ke svému užívání vyžaduje přístup k mikrofonu a kameře a oprávnění shromažďovat a ukládat informace o vaší poloze a aktivitách na platformě. Může si vytáhnout údaje o vašem zařízení včetně informací o používaných aplikacích, IP adresu, historii vyhledávání, uživatelský obsah a dokonce i vaše biometrické a platební údaje.

Otevíráte telefon otiskem prstu a nahráli jste někdy video, kde je vám vidět do obličeje? TikTok si o vás tyto informace může nechat.

O úniku vašich osobních údajů nemusíte vůbec vědět

Možná si říkáte, že čínská vláda vás nijak dramaticky poškodit nemůže. Problémem je ale taky to, že při hrozbě úniku vašich dat je TikTok povinný informovat čínské úřady, má ale zakázáno tyto informace sdělovat zahraničním organizacím a jednotlivcům. Vůbec se tak nemusíte dozvědět, že při kybernetickém útoku unikly vaše osobní údaje, včetně těch platebních.

Hrozba pro státní sféru i firmy

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost proto varoval před instalací a používáním TikToku na služebních a pracovních zařízeních. Varování oficiálně platí pro státní sféru, kde už se používání TikToku plošně zakazuje (sbohem vládnímu účtu Andreje Babiše), o citlivé informace ale můžete přijít i jako firma. Podle ČTK už ho tak na pracovních zařízeních zakázala například ČSOB, Vodafone nebo Unilever.

Máte si nadobro smazat firemní účet na TikToku?

Ne, nemusíte. TikTok je opravdu silný marketingový nástroj, který by byla škoda nevyužít. Zvláště jestli je vaší cílovou skupinou generace Z. Opatrnost se ale rozhodně vyplatí.

Ideálním řešením je vyhradit si pro správu firemního účtu na TikToku samostatný telefon a případně i počítač, který nebude mít přístup k žádným firemním informacím. Ideálně si založte i bankovní účet pro placení reklam, na který vždy převedete jen tolik peněz, kolik aktuálně potřebujete. Tím zůstanou vaše firemní údaje v bezpečí a pořád můžete využívat marketingovou sílu TikToku.

Čeká nás zákaz TikToku i v Česku?

Z bezpečnostních důvodů už TikTok plošně zakázali na Tchaj-wanu, v Indii nebo v americké Montaně. Konec TikToku ale hrozí v celých Spojených státech, pokud se síť neodstřihne od čínské vlády. Celá otázka se intenzivně řeší, zatím ale nemá rozuzlení.Podobně jsme na tom v Evropské unii. Úřady se zabývají jednak otázkou ochrany osobních údajů, ale taky šířením nebezpečného obsahu na TikToku. Podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové to může skončit tučnou pokutou, ale taky úplným zákazem aplikace v celé Evropské unii včetně Česka. Jestli k tomu dojde a TikToku dáme nadobro sbohem, zatím nikdo neví. Nezbývá než čekat.