12/2022

Jak na spolupráci s influencery? Kompletní průvodce pro úspěšnou kampaň (2.část)

Na prvním kontaktu záleží

Máte vytipované influencery a chystáte se je oslovit? I tady je možné nadělat spoustu chyb. Influencery pokud možno vždy oslovujte prostřednictvím e-mailu a ne soukromé zprávy na sociálních sítích. Jednak to nepůsobí příliš profesionálně a také se jim vaše zpráva nemusí vůbec dostat na oči.

V prvním e-mailu vždy:

  • Napište, proč vás daný influencer zaujal a proč byste rádi spolupracovali právě s ním.
  • Představte vaši firmu, nabídku a ideálně krátce i váš příběh.
  • Pokud nabízíte produkt v nižší hodnotě, nabídněte nejdříve jeho vyzkoušení.
  • Napište jen rámcově, co jim za spolupráci můžete nabídnout. Jestli bude finančně ohodnocená, nabízíte jim barter nebo affiliate spolupráci. Anebo řekněte, že se na ohodnocení rádi domluvíte.

Jakmile influencer projeví o spolupráci zájem, požádejte ho o nahlédnutí do analytiky jeho profilu a prověřte si všechny metriky, o kterých jsme psali výše.

Dejte vaší spolupráci jasný rámec

Našli jste, koho jste hledali, o spolupráci má zájem a vše vypadá skvěle? Jestli plánujete kampaň většího rozsahu nebo dlouhodobou spolupráci, sejděte se osobně, abyste si vyjasnili všechny detaily. Domluvte se přesně, jaký obsah a v jakém množství očekáváte.

Ne vždy se vyplatí dávat influencerům jasné zadání a nalinkovat jim, co musí říct nebo jak musí obsah zpracovat. Pokud vidíte, že tvoří kvalitní content, můžete mu dát volnou ruku a nechat kreativní zpracování na něm. Reklama pak bude vypadat mnohem přirozeněji.Nespoléhejte se ale na dobré slovo a nechte si spolupráci ošetřit smlouvou. Nejen kvůli ochraně vašich zájmů, ale i profesionálnímu jednání vůči influencerovi.

Jak spolupráci s influencery měřit –⁠ přehled metrik

S influencery se domluvte i na tom, jak budete kampaň měřit. Základem pro měření úspěšnosti je otagovat linky, kterými na vás influencer odkazuje. Nástroj jako UTM builder to udělá za vás. Do odkazů přidá tzv. UTM parametry, díky kterým pak v Google Analytics uvidíte, kolik lidí vám influencer na web přivedl a jak se na něm chovali. V Google Analytics pak data najdete v sekci akvizice – veškerá návštěvnost – zdroj /medium. Důležité ale je, ale influenceři používali pouze tyto UTM odkazy.

Pokud plánujete konverzní kampaň s cílem zvýšit prodeje, influencerovi můžete dát taky unikátní slevový kód, podle kterého velmi snadno poznáte, kolik objednávek vám spolupráce přinesla.

Influencera nezapomeňte taky požádat o report reklamního obsahu, abyste viděli, jaký byl jeho dosah, engagement a další metriky.

Pojďme si to shrnout. Možnosti, jak spolupráci s influencery měřit, jsou:

  • UTM odkaz –⁠ umožní trackování přes Google Analytics
  • Unikátní slevový kód –⁠ snadno zjistíte množství a objem objednávek
  • Report reklamního obsahu –⁠ dosah, engagement rate, zhlédnutí apod.

Tyto způsoby měření můžete kombinovat, při vyhodnocení se ale zaměříte jen na ty metriky, které jsou pro vás stěžejní.

A co soutěže?

Spousta značek soutěže ráda využívá pro získání sledujících. Měření je pak sice snadné, tuto strategii ale nedoporučujeme. Pokud je sledování vašeho účtu podmínkou účasti v soutěži, noví sledující k vám přišli pouze proto, aby mohli něco vyhrát. Váš obsah je ale nezajímá. Ve výsledku vás buď sledovat přestanou, nebo na váš obsah nebudou reagovat, což sníží váš engagement rate (míra zapojení) a s ním bude klesat i váš dosah. Algoritmy totiž velmi rychle vyhodnotí, že váš obsah sledující nezajímá.

Jak to celé vyhodnotit?

Kampaň máte za sebou a poctivě jste ji měřili. Co ale teď se získanými daty? Které metriky jsou pro vás relevantní? To se odvíjí od odpovědi na otázku, kterou jsme si položili už na začátku: co je cílem kampaně?

Pokud je vaším cílem zvýšení povědomí o značce (brand awareness), vyhodnocení nebude úplně jednoduché. Hlavními metrikami můžou být dosah reklamního obsahu, počet zhlédnutí videa nebo návštěvy webu. Abyste ale opravdu zjistili, jestli se zvedlo povědomí o vaší značce, museli byste provést průzkum mezi vaší cílovou skupinou.

U kampaní cílených na prodej je vyhodnocení snadné –⁠ podle počtu a objemu objednávek.

Marketing na pevných základech

Abyste mohli s daty pracovat co nejefektivněji, vždy si spočítejte, kolik byl váš náklad na jednoho člověka. Tedy kolik vás stál jeden návštěvník webu, jedna objednávka atd. Tak budete mít v rukou jasná data, která ukážou, co jste za vaši investici získali, a taky vám umožní porovnávat data napříč všemi marketingovými kanály. Zjistíte tak, který influencer vám přinesl nejlepší výsledky, jak si vedly jednotlivé kampaně i jaká je úspěšnost rozdílných marketingových kanálů.

Váš marketingový plán tak bude stát na pevných základech a investice zhodnotíte co nejefektivnějším způsobem.

Kdo influencer marketing opravdu umí?

Pojďte se inspirovat u značek, které mají influencer marketing v malíčku. Sociální sítě nedávno zaplavila kampaň na menstruační kalhoty Snuggs, která boří zažité tabu.

Pro zpracování reklamního obsahu mají influenceři volnou ruku, a tak reklama působí velmi přirozeně. Jednou uvidíte decentní fotku jako vystřiženou z fashion magazínu, jindy se pobavíte u vtipného videa. Ve Snuggs na to šli ve velkém a sítě ovládli na několik měsíců.